Parlament

Kategorie: Školní parlament Zveřejněno: čtvrtek 26. červen 2014 14:22 Napsal Super User

 

"Parlamenťáci" vás informují:

 

Setkání žákovských parlamentů ZŠ Libereckého kraje

Dne 6.12.jsme se s naším žákovským parlamentem vydali na Krajský úřad v Liberci, kde probíhalo setkání zástupců žákovských parlamentů ze základních škol z celého Libereckého kraje. Letošní zimní setkání bylo zaměřeno na téma „Burza nápadů a sdílení zkušeností“. V první části programu se představily jednotlivé žákovské parlamenty. Během naší prezentace jsme ostatní seznámili s fungováním našeho žákovského parlamentu a naším školním časopisem. Poté jsme se obeznámili s nejúspěšnějšími projekty ostatních žákovských parlamentů. Během skupinových aktivit jsme poznali, jak to funguje v jiných žákovských parlamentech. Nasbírali jsme mnoho osvědčených tipů a nápadů na další akce a projekty.

 zp 1     zp 2

zp 3

 

 

Beseda s Janem Šolcem na téma „Svoboda a demokracie“

Ve středu 20.11. se několik členů našeho žákovského parlamentu zúčastnilo debaty s PhDr. Janem Šolcem, bývalým poradcem prezidenta Václava Havla a čestným občanem města Liberec. Diskutovalo se na téma Svoboda a demokracie k příležitosti oslav 30. výročí svobody. Všichni účastníci měli velké množství dotazů. Během besedy se dozvěděli mnoho zajímavých informací ze života pana Šolce a o nelehké cestě k demokracii. Tato akce byla pro naše parlamenťáky velmi inspirativní.

beseda

použíté foto viz:  https://www.liberec.cz/thumb/images/aktuality/2019/perex/beseda_perex-1.jpg?w=825&ip=1

Zážitkový program pro žákovský parlament

Ve středu 13.11. naši parlámenťáci v ranních hodinách opustili budovu školy. Plni očekávání se přesunuli do Dolního Hanychova do skautské klubovny. Zde byl pro ně připraven zážitkový program až do odpoledních hodin. Na začátku proběhla seznamovací hra a ledolamka. Další aktivity byly zaměřené na rozvoj kreativity, komunikace a spolupráce v týmu. Parlamenťáci se dozvěděli, jaké jsou týmové role a pomocí krátkého dotazníku si dokázali představit svoji ideální roli v žákovském parlamentu. Během programu pracovali v několika různých skupinách a vzájemně se lépe poznali. Největší úspěch sklidila venkovní zážitková hra Desperáti, kde parlamenťáci prokázali týmového ducha a velmi dobré organizační schopnosti. Poslední částí workshopu byla příprava a plánování projektu. Díky této aktivitě si parlamenťáci zjednoduší a zefektivní náročný proces při organizaci projektového dne. Celý žákovský parlament včetně koordinátora hodnotí tuto akci jako velmi přínosnou. Aktivity byly velmi zábavné a zajímavé. Z tohoto setkání si odnášíme mnoho potřebných informací pro lepší fungování žákovského parlamentu jako týmu a další motivaci pro tvorbu projektů a našeho školního časopisu Soudníček.

zp5       zp1

 

zp3        zp2

 

 

Exkurze do Poslanecké sněmovny

V pondělí 8.10. jsme se v ranních hodinách vydali do Prahy. Naším cílem byla prohlídka Poslanecké sněmovny organizovaná nejmladším poslancem Dominikem Ferim. Před prohlídkou jsme se prošli po Staroměstském náměstí, prohlédli si orloj a pokračovali po Karlově mostě směrem na Malou Stranu. Naše návštěva začala v paláci Smiřických. Pan poslanec nás seznámil s právě probíhající výstavou „Slavná sněmovno“, která se věnuje událostem osmičkových roků. Poté jsme se přesunuli do předsálí, kde nás zaujalo tablo se zasedacím pořádkem sněmovny. Poznali jsme mnohé známé tváře a pokračovali do hlavního sálu. Tam jsme se dozvěděli, jak probíhá zasedání a jak fungují stenografové, kteří vedou zápis z jednání. Naši parlamenťáci měli i možnost vyzkoušet si, jak probíhá schvalování zákonů a zasednout na místo předsedy a dalších. Pan poslanec nám také ukázal, jak se hlasuje, odpověděl na naše zvídavé dotazy a provedl nás prostory atria pro novináře. Děkujeme za zajímavou a poučnou prohlídku.

 

         snemovna 2      snemovna 1

 

 

První zasedání žákovského parlamentu se koná v pátek 14.9. od 14h v učebně 9.A. S sebou psací potřeby a dobrou náladu. Těším se na vás! Daniela Pokorná

 

Setkání žákovských parlamentů ZŠ Libereckého kraje

Dne 10.5. jsme se s naším žákovským parlamentem vydali na Krajský úřad v Liberci, kde probíhalo setkání zástupců žákovských parlamentů ze základních škol z celého Libereckého kraje. Letošní jarní setkání bylo zaměřeno na téma Možnosti propagace žákovského parlamentu ve škole i mimo ni“. Dověděli jsme se mnoho osvědčených tipů a nápadů jak vést zasedání ŽP. Během skupinových aktivit jsme poznali, jak to funguje v jiných žákovských parlamentech. Také jsme si vyzkoušeli, jak napsat krátkou zprávu o konferenci a jak natočit propagační video. Kromě výborného občerstvení jsme se těšili na diskuzi s několika členy Rady Libereckého kraje. Povídali jsme si o finanční gramotnosti, možnostech kulturních programů pro děti a mládež a také o vlcích a jejich významné roli v ekosystému. Děkujeme, že jsme se mohli opět zúčastnit této akce a těšíme se na další.

                                            2

                                  3                         1    

 

Živé a otevřené město Liberec – konference mladých

Dne 18.12. se uskutečnila konference mladých v krásných prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci. Konference byla zaměřena na zapojení mladých lidí do rozvoje a péče o veřejný prostor, kulturu a aktivní občanství. Několik parlamenťáků mělo možnost zúčastnit se diskuzí se zastupiteli města Liberec a dalšími zajímavými osobnostmi. Probírala se různá témata a hledala se řešení, jak dané návrhy zrealizovat. Jedním z nejzajímavějších bylo centrum pro mladé (klub), kde by mohli trávit volný čas v centru města. Rádi jsme se zúčastnili a odešli jsme plni dojmů. 

konference       konference 2

Zasedání žákovských parlamentů na liberecké radnici – 1.11.2017

Ve středu 1.11. se konalo zasedání žákovských parlamentů Libereckého kraje.  Z našeho žákovského parlamentu se vydaly tři zástupkyně v doprovodu pana ředitele na libereckou radnici. Naše parlamenťačky zde prezentovaly předem zvolené téma „Žák a učitel – jak zlepšit vzájemnou komunikaci“. Nápady do prezentace nasbíraly prostřednictvím žákovského parlamentu ze všech tříd. Účast byla velmi hojná. Zúčastnilo se třináct  žákovských parlamentů. Setkání bylo velmi přínosné. Naše parlamenťačky si odnesly velké množství dalších nápadů a námětů vhodných do třídnických hodin i pro fungování žákovského parlamentu.

radnice         radnice1          radnice2

 Jsem laskavec - oslavte s námi světový den laskavosti 13.11. a připojte se k nám

banner jsemlaskavec

Žákovský parlament ve spolupráci s 9.A organizuje sbírku pro dlouhodobě nemocné děti z Liberecké nemocnice. Mají zájem o knížky, leporela, stolní hry a větší hračky. Nemají zájem o plyšáky a malé hračky. 
Ve spolupráci s 8.A organizuje sbírku pro psí útulek v Liberci a venčení pejsků. V útulku mají zájem o
  •  přepravky pro kočky, plastové pelíšky, vodítka, kartáče, deky, ...
  • darování krmiva, např. konzervy, pouze kvalitní granule - prémiové a superprémiové kvality!, zalévací těstoviny, piškoty, pamlsky, ovesné vločky, směs pro hlodavce, pro papoušky...
  • darování veterinárních přípravků, např. tablety na odčervení, pipety proti vnějším parasitům (blechy, klíšťata), roztok na čištění uší, očí, vitamín C, Plerasan - přípravek na podporu imunity, kloubní preparáty...
Termín odevzdání je pátek 10.11. Do sbírek se může zapojit i první stupeň. Dobrovolníci potom mohu jít venčit do útulku spolu s parlamenťáky.

Natírání školního plotu – dobrovolnický projekt 72 hodin 

V pátek odpoledne se sešlo 19 dobrovolníků z řad žáků naší školy. Naším cílem bylo zvelebit školní okolí. Nejdříve jsme shrabali listí, poté jsme se věnovali přípravě plotu na natírání. Ačkoliv to nebyl jednoduchý úkol, parlamenťáci a další žáci naší školy zvládli tento úkol výborně. Žáci udělali dobrý skutek, zvelebili školní okolí a poznali blíže některé vyučující. V natírání školního plotu budeme pokračovat před podzimními prázdninami. Kdo by chtěl přiložit ruku k dílu, je vítán.

DSCN7128         DSCN7161

Co se chystá v žákovském parlamentu?

  • rozdělení rolí v ŽP (předseda, zástupce předsedy, mluvčí apod.)
  • sestavení týmu pro školní časopis (i žáci mimo žp)
  • společné zasedání žákovských parlamentů na radnici (1.11. 10-12h), výběr témat k vytvoření prezentace
  • projekt 72 hodin (dobrovolnictví) – 13-14.10. natírání plotu u školy- Můžeš se zúčastnit i ty !
  • projekt Jsem laskavec! (13.11.) - vykonejte laskavý skutek dle vlastního nápadu Můžeš se zúčastnit i ty !

 

 

15.9. začínáme ! Budeme se scházet každý lichý pátek o páté vyučovací hodině v učebně 7.A. Těším se na vás. D. Pokorná

 

 

 

 

 

Den míčových her

V pondělí 26.6. proběhl den míčových her, organizovaný našimi parlamenťáky. Všichni druhostupňoví sportovní nadšenci se sešli, aby změřili své síly v přehazované, fotbalu a basketbalu. Mezi jednotlivými zápasy si mohli všichni vyzkoušet netradiční zábavné  disciplíny. Velký dík patří rozhodčím, parlamenťákům i všem účastníkům. Na třetím místě se umístila třída 6.A, na druhém místě třída 8.A a vítězem turnaje se stala třída 9.A. Děkujeme za účast a těšíme se na další podobné akce. 

1  2

4  5

hry