NAŠE ČESKO 2018 - Týden národních barev

Kategorie: Povedlo se ... Zveřejněno: pátek 21. září 2018 13:09 Napsal Mgr. Zuzana Benešová

Naše škola U Soudu ani v letošním roce neudělala vyjímku a paralelně s průběhem školního roku naplánovala dlouhodobý celoškolní projekt.

V „osmičkovém“ jubilejním roce jsme vybrali téma, které má pomoci uchovat a předat dál duchovní i kulturní odkaz naší minulosti – podpořit národní sebeuvědomění další generace mladých Čechů. Zastřešující název zní „Naše Česko“ a ukrývá se v něm velké množství výchovně-vzdělávacích aktivit spojených s národním odkazem.

V září tedy proběhne ve spolupráci s agenturou podporující české rekordy Den s českými vlajkami, začátkem října nás čeká Týden národních barev. To se do červeno-modro-bílé kombinace oblečou nejen žáci, učitelé, případně rodiče nebo vyučovací hodiny, ale i pokrmy ve školní jídelně.

Již v květnu loňského školního roku jsme se přihlásili do projektu Staleté kořeny, jehož smyslem je odhalování národní identity, popularizace hodnotového odkazu a který byl vytvořen k stoletému výročí Československé republiky. Tento projektový týden završíme jednak označením lípy vysazené na našem pozemku před 20 lety právě k témuž výročí a dále vysazením další symbolické lípy. Oba stromy se pak budou moci honosit názvem Stromy svobody, neboť v rámci celorepublikové kampaně probíhající také od loňského roku sem byly rovněž přihlášeny. Těšíme se nejen na akt samotný, ale také na doprovodná kulturní vystoupení a další třídní i celoškolní akce s tématem spojené.

V neposlední řadě je třeba jmenovat i náš tradiční projekt na podporu čtenářské gramotnosti, který již v roce 2008 vyhlásil prezident Mezinárodní asociace školního knihovnictví (International Association of School Libraranship) pod názvem Záložka spojuje s cílem navázání mezinárodní, pro nás česko-slovenské, spolupráce. I sem promítneme odkaz národní identity a slovanské sounáležitosti.

Sled jmenovaných akcí jsme již zahájili – a to vytvořením „živé vlajky“ na školním hřišti. Nyní již s napětím očekáváme další naplánované akce.

DSCN8651IMG 20180913 WA0000

Týden národních barev (22. – 28. 10. 2018 ) se pro žáky i zaměstnance školy  U Soudu stal vyvrcholením dlouhodobého projektu „Naše Česko“ a zároveň důstojnou oslavou stoletého výročí založení Československé republiky.

Setkáním pod dvacetiletým Stromem svobody a vysazením dalšího jsme si připomněli, jak důležité je pro nás všechny svobodu mít a zároveň o ni pečovat. Děkujeme !

DSCN8740DSCN8747DSCN8781DSCN8750

DSCN8798DSCN8785